Dbaj o bezpieczeństwo

wirusŻyjemy w świecie, w którym cały czas mówi się o tym, aby dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie w każdy możliwy sposób.

Jeśli my o siebie nie zadbamy, inni również o nas nie zadbają. Nie wierzmy wiec przypadkowo poznanej kobiecie w barze czy też nowopoznanemu koledze na imprezie, że maja aktualne badania na choroby weneryczne. Przygodny seks w ogóle nie powinien mieć miejsca, a jeśli już to tylko z prezerwatywą. Pamiętajmy jednak, że i tak ryzykujemy, bo prezerwatywa tak jak w stu procentach nie chroni przed ciążą tak samo nie chroni w zupełności przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Powinniśmy też pamiętać o tym, aby nie wierzyć w takie mity jak to, że choroby przenoszone są tylko podczas stosunku dopochwowego. Jest wiele mitów, w które wierzymy, choć nijak mają się one z prawdą.

Mamy trzy rodzaje chorób wenerycznych. Przenoszone są poprzez wirusy, bakterie i pasożyty. Choroby wirusowe są najbardziej niebezpieczne. Należą do nich takie choroby jak AIDS czy opryszczka narządów płciowych. Obie choroby bywają nieuleczalne. AIDS może być wyleczona, ale tylko wtedy, gdy reakcja medyczna jest natychmiastowa. Opryszczka jest zaleczana, ale często wraca, jest podoba do typowego „zimna” na ustach, którego jesteśmy nosicielami i które pojawia się w mroźniejszych okresach. Opryszczka narządów płciowych może powodować nowotwory jeśli jest nieleczona. Pasożytniczą chorobą jest przykładowo rzęsistkowica. Jest bardzo łatwo uleczalna. Bakteryjna choroba to na przykład chlamydia czy rzeżączka. Również po wykryciu są łatwe do wyleczenia.

Sporo chorób wenerycznych jest łatwo uleczalnych. Można zatem po wyleczeniu prowadzić normalne, teraz już zdrowsze i bezpieczniejsze życie seksualne. Są jednak takie, które zostawiają ślad na zawsze. Mogą to być grzybice, które powracają. Poza tym opryszczka również daje się we znaki. AIDS wymaga od nas całkowitej zmiany trybu życia. Możemy otrzymywać leki przesyłką kurierską.

Kiedy tylko dowiadujemy się o tym, że posiadamy chorobę weneryczną, należy przestać uprawiać seks, gdyż grozi to zarażeniem drugiej osoby.